Шарахматова Тетяна Євгенівна
декан факультету доцент, кандидат технічних наук
Початок підготовки фахівців для м’ясної та молочної галузі слід віднести до 1954 року, коли в Одеському технологічному інституті харчової і холодильної промисловості (ОТІХХП) на кафедрі технології консервування був здійснений перший набір студентів за відповідними спеціальностями. Особливий внесок у організаційну роботу при цьому внесли професори Грішин М.О., Фан-Юнг А.Ф., Дікіс М. Я., доценти Корчагін В.Д., Тадулев Б.О., Каган В.С., Солоід М.Є. і старший викладач Українець Р.А.
Специфіка галузей зажадала для підготовки висококваліфікованих кадрів організації відокремленої кафедри технології м’ясних і молочних продуктів, яка була створена на підставі наказу МВССО УРСР №296 від 30 травня 1964 року.
Наказом Міністра вищої і середньої спеціальної освіти УРСР №480 від 18 липня 1969 року Одеський технологічний інститут ім. М.В. Ломоносова та Одеський технологічний інститут харчової і холодильної промисловості були реорганізовані та частково об’єднані. У результаті реорганізації до ОТІ ім. М.В. Ломоносова влилися викладачі, наукові співробітники, аспіранти та студенти ОТІХХП, що навчалися за спеціальностями – машини та апарати харчових виробництв, технології виноробства, консервування, м’яса і м’ясних продуктів, молока і молочних продуктів.
1 вересня 1969 року в Одеському технологічному інституті ім. М.В. Ломоносова був організований факультет технології м’ясних і молочних продуктів.
Очолив факультет Технології м’ясних і молочних продуктів доцент К. В. Церкасевич, який беззмінно керував факультетом більше 20 років і вніс значний внесок у благородну справу виховання та підготовки молодих кадрів для відповідних галузей промисловості.
Церкасевич Костянтин Васильович, учасник бойових дій Другої Світової війни.
У складі ІІІ Українського фронту молодший сержант Церкасевич К.В. пройшов пів Європи: Румунію, Болгарію, Угорщину, Югославію, Австрію.
Війну він закінчив у Австрії під Віднем. За бойові заслуги нагороджений медаллю «За перемогу над Німеччиною».
Костянтин Васильович розпочав роботу в Одеському технологічному інституті ім. М.В. Ломоносова (зараз ОНТУ) з 1966 року доцентом кафедри аналітичної хімії, поєднуючи викладацьку та громадську роботу з науковою діяльністю.
Заслуги Костянтина Васильовича у вихованні і підготовці кадрів відзначені урядовими нагородами: Орденом «Знак Пошани», Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР, грамотами Мінвузу СРСР і УРСР.
Навіть вийшовши на заслужений відпочинок, Костянтин Васильович продовжував працювати завідувачем музею до 2004 року, де продовжував передавати свій багатий досвід студентам, виховуючи в них любов до Університету і своєї професії.
Костянтина Васильовича любили та поважали викладачі, співробітники і студенти, його не забувають тисячі випускників. І сам Костянтин Васильович жваво цікавився справами факультету і Університету, відгукувався на прохання про бесіди з юним поколінням за різних життєвих проблем, зокрема і на патріотичні теми.
За час його роботи деканом підготовлено близько 2000 інженерів-технологів.
Спочатку факультет об’єднував кафедри технології м’ясних і молочних продуктів, аналітичної хімії, технологічного обладнання та інженерної графіки.
У 1975 році організовано окремо кафедри технології молока і сушіння харчових продуктів і технології м’яса і м’ясних продуктів, які очолювали відповідно професор М.О. Грішин і доцент В. П. Саєнко.
У 1990 році на посаді декана доцента Церкасевича К. В. змінила доцент Ізбаш Е. О., яка продовжила чудові традиції підготовки фахівців технологів.
З 1992 року, після чергової реорганізації інституту, до складу факультету стали входити кафедри технології молока і сушіння харчових продуктів, технології м’яса і м’ясних продуктів та аналітичної хімії.
20 квітня 1994 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів (№ 224-01 від 20.04.1994 р.) і наказом Одеського технологічного інституту харчової промисловості ім. М.В. Ломоносова (№183-01 від 23.05.1994 р.) інститут був перетворений в Одеську державну академію харчових технологій (ОДАХТ).
Дефіцит фахівців, що володіють знаннями в галузі екологічної безпеки харчових виробництв спонукав керівництво академії організувати при кафедрі технології молока та сушіння харчових продуктів в 1995 році підготовку інженерів за спеціальністю «Екологія харчових виробництв і продуктів». Зміни навчальних планів, подальше удосконалення навчального процесу з урахуванням специфіки знань призвели до організації кафедри екології харчових продуктів і виробництв, яку очолив професор Геллер В. З., зусиллями якого був створений чудовий молодий колектив. У цей час факультет мав назву Технології м’ясних і молочних продуктів та екології.
До складу факультету входили чотири кафедри технологічного, екологічного та хімічного профілю: Технології молока та сушіння харчових продуктів, Технології м’яса та м’ясних продуктів, Екології харчових продуктів і виробництв та Аналітичної хімії.
Десять років потому…
ОТІХП ім. Ломоносова, Одеса, 1979 р.
Двадцять років потому…
ОТІХП ім. Ломоносова, Одеса, 1989 р.
47 років потому…
ОНАХТ, Одеса, 2016 р.
Указом Президента України від 21.09.2002 р. №846/2002, наказом Міністерства освіти і науки України від 18.10.2002 р. № 589 і наказом ОДАХТ – академії надано статус національної і надалі вона стала йменуватися «Одеська національна академія харчових технологій» (ОНАХТ).
З 2004 по 2013 рік факультет очолював доцент Бондар С. М.
Факультет здійснював підготовку бакалаврів, спеціалістів і магістрів за трьома спеціальностями:
– «Технологія зберігання, консервування та переробки молока»
– «Технологія зберігання, консервування та переробки м’яса»
– «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування».
У 2007 році була отримана ліцензія на підготовку магістрів за останньою спеціальністю.
17 березня 2008 р. кафедри Неорганічної та Аналітичної хімії об’єднали в кафедру Хімії і безпеки харчових продуктів, яку очолила професор С. В. Бельтюкова.
З 2009-2010 навчального року факультету передана заочна форма навчання за вищевказаними спеціальностями.
До складу факультету ввійшла кафедра Безпеки життєдіяльності і у 2011 році (наказ №237-01 від 14.09.2011 р.) факультет одержав назву Технології та безпеки харчових продуктів та екологічного менеджменту.
З 2013 року і дотепер факультет очолює к.т.н., доцент Шарахматова Тетяна Євгенівна. Під її керівництвом факультет динамічно розвивається, приймає участь в науковій та міжнародній діяльності академії.
У 2013 році було відкрито спеціальність Технології жирів і жирозамінників. Особливий інтерес викликала спеціалізація Технологія парфумерно-косметичних продуктів.
У червні 2013 року (наказ №123-01 від 17.06.2013 р.) назву факультету було змінено на Технології та експертизи харчових продуктів та парфумерно-косметичних засобів.
У 2014 році під керівництвом Тетяни Євгенівни Шарахматової було відкрито спеціальність Технологічна експертиза та безпека харчової продукції. Це новий напрямок розвитку харчової промисловості, оскільки розширенням меж продовольчих зв’язків України та інтеграції її до світової спільноти, проблема безпечності та якості харчової продукції стає особливо актуальною.
У 2015 році до складу факультету ввійшла кафедра Безпеки, експертизи та товарознавства. В цьому ж році назва факультету змінилась на «Технології харчових продуктів, парфумерно-косметичних засобів, експертизи та товарознавства» (наказ № 92-01 від 25.05.2015 р.).
Згідно рішення Ліцензійної комісії Міністерства освіти і науки України (протокол №82/2 від 26 січня 2018 р., наказ МОН України № 90-л від 29 січня 2018 р. на факультеті започаткована нова спеціальність 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», нова для академії галузь знань 20 «Аграрні науки та продовольство». Велику роботу по запровадженню нової спеціальності провела Ткаченко Наталія Андріївна (на той час завідувачка кафедри технології молока, олійно-жирових продуктів та індустрії краси (ТМОЖПтаІК), що входить до складу факультету).
В цьому ж році у рамках програми міжнародної співпраці Євросоюзу з іншими країнами, зокрема і Україною (ERASMUS +: К2) впроваджено нову освітню програму «Контроль якості та безпечності у харчовій промисловості» з вивчення лабораторної практики задля поліпшення контролю якості харчових продуктів та впровадженням систем контролю безпечності на усіх підприємствах харчової промисловості. В рамках цього проекту студенти їздять до університетів Словенії (Любляна), Польщі (Варшава), Грузії (Тбілісі), Молдови (Кишинів) тощо.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 18.08.2021 р. №918 Одеську національну академію харчових технологій перейменовано в Одеський національний технологічний університет.
Через зміни у структурі Одеського національного технологічного університету 30 серпня 2023 року (наказу №291-01) реорганізовано кафедру Біохімії, мікробіології та біотехнології та приєднано її до кафедри Харчової хімії та експертизи. Назва об’єднаної кафедри – Харчової хімії, експертизи та біотехнологій. Кафедру Харчової хімії, експертизи та біотехнологій ввели до складу факультету.
31 серпня 2023 року відповідно до наказу №296-01 факультет Технології та товарознавства харчових продуктів та продовольчого бізнесу перейменовано на факультет Експертизи, біотехнології, харчової інженерії, підприємництва та торгівлі (ЕБХІПтаТ).
У 2023 році на факультеті навчались понад 650 студентів. Колектив факультету був представлений кафедрами:
технології м’яса, риби і морепродуктів – завідувачка кафедрою доцент, к.т.н., Агунова Л.В.;
технології молока, олійно-жирових продуктів та індустрії краси – завідувач кафедрою доцент, к.т.н. Скрипніченко Д.М.;
торговельного підприємництва, товарознавства та управління бізнесом – завідувачка кафедрою професор, д.е.н. Басюркіна Н.Й.;
харчової хімії, експертизи та біотехнологій – завідувачка кафедрою доцент, д.т.н. Капустян А.І.
З 30 серпня 2024 року в результаті реорганізації в структурі ОНТУ (наказ №161-01 від 10.06.2024 р.) трансформовано факультет Експертизи, біотехнології, харчової інженерії, підприємництва та торгівлі у навчально-науковий інститут харчової промисловості ім М.О. Грішина (ННІХП ім. М.О. Грішина).
З 01.09.2024 р. затверджено склад ННІХП ім. М.О. Грішина. До складу інституту увійшли наступні кафедри:
⦁технології м’яса, риби і морепродуктів – завідувачка кафедрою доцент, к.т.н. Савінок О.М.;
⦁технології молока, олійно-жирових продуктів та індустрії краси – завідувач кафедрою доцент, к.т.н. Скрипніченко Д.М.;
⦁кафедра технології ресторанного і оздоровчого харчування – завідувач кафедри доцент, к.т.н. Дідух Г.В.;
⦁харчової хімії, експертизи та біотехнологій – завідувачка кафедрою професор, д.т.н. Капустян А.І.
Студенти, які навчались на факультетах, продовжують навчання в ННІХП ім. М.О. Грішина в межах освітніх программ за обраними раніше спеціальностями та джерелами фінансування а саме:
у складі ННІХП ім. М.О. Грішина продовжують навчання студенти факультету Експертизи, біотехнології, харчової інженерії, підприємництва та торгівлі та факультету Інноваційних технологій харчування і ресторанно-готельного бізнесу.
Трудовий колектив ННІХП ім. М.О. Грішина представлений більш ніж 60 працівниками, серед яких 9 професорів, докторів наук, 38 доцентів, кандидатів наук, 5 старших викладачів, 2 асистенти.
На теперішній час ННІХП ім. М.О. Грішина здійснює підготовку студентів, що навчаються за ступенем вищої освіти «Бакалавр» за спеціальностями та освітніми програмами:
спеціальність 181 Харчові технології:
⦁Технології м’ясних і рибних продуктів
⦁Технології молока, жирів і продуктів для індустрії краси
⦁Технологічна експертиза та безпека харчової продукції
⦁Технології ресторанного бізнесу та здорового харчування
спеціальність 162 Біотехнології та біоінженерія:
⦁Біотехнології та біоінженерія
спеціальність 204 Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва:
⦁Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва
Підготовка студентів, що навчаються за ступенем вищої освіти «Магістр» здійснюється за спеціальністю «Харчові технології» та освітніми програмами:
спеціальність 181 Харчові технології:
⦁Технології м’ясних і рибних продуктів
⦁Технології молока, жирів і продуктів для індустрії краси
⦁Контроль якості і безпечності у харчовій промисловості та в індустрії краси
⦁Технологічна експертиза та безпека харчової продукції
⦁Технології ресторанного бізнесу та здорового харчування
ННІХП ім. М.О. Грішина – це потужний і престижний структурний підрозділ ОНТУ, який налічує більше 1000 студентів. Випускники користуються все більшим і більшим попитом у роботодавців, зайнятих у харчовій, парфумерно-косметичній та суміжних галузях промисловості.
Наші випускники працюють в більш ніж 10 країнах близького і далекого зарубіжжя і займають при цьому провідні пости в керівництві різних підприємств і науково-дослідних установ.
ННІХП ім. М.О. Грішина динамічно розвивається, підтримує активні зв’язки з представниками виробництва України та зарубіжжя і здійснює міжнародний обмін студентами та випускниками зі спорідненими навчальними закладами.